Atrakcje w okolicy

Jaki jest Gdańsk?

Otwarty, przyjazny, pełen ciekawych miejsc, z historyczną duszą i nowoczesnym zacięciem. To miasto-tygiel: wielokulturowe, różnorodne, doskonale skomunikowane z całym światem. To metropolia o niepowtarzalnym klimacie, w której każdy znajdzie coś dla siebie – ciszę muzeów, klimat zabytków, 1000-letnią historyczną wiedzę, szum morza, ale też muzykę na żywo, nowoczesne instytucje kultury, restauracje, puby i wiele innych…

A więc witaj w Gdańsku – śmiało rusz w miasto i korzystaj ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje

Oto kilka propozycji „na dobry początek”

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Przepiękny, zabytkowy park w gdańskiej dzielnicy Oliwa, oaza spokoju w środku miasta. Nie sposób opisać tego miejsca, ponieważ w każdym jego zakątku czeka na nas coś innego – część botaniczna z okazami flory z różnych kontynentów, okazała palmiarnia, XVIII-wieczne groty szeptów, Potok Oliwski… W jednej części wzorowany na francuskiej sztuce ogrodowej baroku, w innej części podziwiać można park w stylu angielskim. Powstał z inicjatywy opata Jacka Rybińskiego w I połowie XVIII wieku, chociaż już w XV wieku w tym miejscu istniał już piękny park. Na jego terenie znajduje się Pałac Opatów, a tuż obok słynna Archikatedra Oliwska. Latem w Parku Oliwskim zbierają się miłośnicy nie tylko niesamowitej zieleni – w sierpniu odbywa się tam Festiwal Mozartowski MOZARTIANA, w okresie wakacyjnym także uczestniczyć można w cyklu koncertów „Muzyka w Altanie”.

Muzeum II Wojny Światowej

To miejsce, które nie pozostawia obojętnym. Otwarte w 2017 roku skupia w swoim wnętrzu historię II Wojny Światowej – historię najstraszniejszego konfliktu w dziejach ludzkości. Muzeum posiada ponad 2000 eksponatów, 250 stanowisk multimedialnych, 18 sekcji tematycznych, również wystawę dedykowaną dzieciom (blisko 5 tys. metrów kwadratowych wystawy). Muzeum II Wojny Światowej to także miejsce prelekcji, warsztatów, spotkań z ekspertami, jak również miejsce, w którym miłośnicy gier planszowych (głównie o tematyce wojennej) mogą spędzić wolny czas.

Europejskie Centrum Solidarności (ECS)

To miejsce, którego celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”. Usytuowane w sąsiedztwie historycznej Stoczni Gdańskiej, przy Placu Trzech Krzyży. ECS prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, naukową oraz wystawienniczą. Oprócz stałej ekspozycji („Drogi do Wolności”) w siedzibie ECS zobaczyć można wystawy czasowe i plenerowe; znajduje się tam także biblioteka i mediateka, księgarnia, kawiarnia i całoroczny ogród.

Westerplatte

Będąc w Gdańsku, warto odwiedzić miejsce będące symbolicznym początkiem II Wojny Światowej, które także od wieków pełniło funkcję punktu obronnego Gdańska. W 2011 roku dzięki Muzeum II Wojny Światowej otwarta została ścieżka edukacyjna, która pozwala na poznanie architektury i topografii terenu Westerplatte – zobaczyć tam można m.in. pozostałości budowli należących do Wojskowej Składnicy Tranzytowej, replikę bramy kolejowej, Wartownię nr 1, jak również symboliczny cmentarzyk obrońców Westerplatte.

Muzeum Bursztynu

Obowiązkowy punkt w planie zwiedzania Gdańska. Znajduje się ono w Zespole Przedbramia ulicy Długiej i w swoich zbiorach posiada okazy bursztynu, których próżno szukać w muzeach na całym świecie, w tym cenną kolekcję obiektów ze zbiorów Georga Laue, powstałą w Gdańsku w XVI-XVII wieku. W muzeum można poznać fascynującą historię powstawania „Złota Północy” oraz inkluzji, dowiedzieć się o leczniczej sile bursztynu czy też wziąć udział w pokazie jego obróbki.

Żuraw

Najbardziej charakterystyczny gdański zabytek to tak naprawdę największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, a także brama warowna, która kiedyś chroniła miasto od strony portu. Niezwykły okaz historycznej budowli portowej, symbol hanzeatyckiej potęgi Gdańska, jest także piękną oprawą dla ekspozycji Narodowego Muzeum Morskiego, które mieści się naprzeciwko Żurawia, po drugiej strony Motławy na Wyspie Ołowianka.

Dwór Artusa

Wśród średniowiecznych miast hanzeatyckich Gdańsk zajmował szczególną pozycję, tak jak szczególny jest Dwór Artusa, który służył spotkaniom miejskiego patrycjatu i włodarzy miasta. Dwory takie powstawały w największych miastach hanzeatyckich i były symbolem bogactwa i prestiżu miasta. Gdański Dwór Artusa to miejsce z niezwykle bogatą historią, a jego fasada oraz wnętrze należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. W swoich zbiorach posiada setki dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego kilku wieków, m.in. późnogotycką rzeźbę „Św. Jerzy walczący ze smokiem”, uważaną z klejnot sztuki snycerskiej. Zachwycić się można także XVI-wieczną ladą piwną (najstarszy bar w Polsce) czy też unikatowymi na skalę światową zabytkowymi modelami okrętów. Nie można nie wspomnieć także XVI-wiecznym największym piecu kaflowym w Europie, mierzącym ponad 10 metrów wysokości oraz posiadającym pięć kondygnacji, stworzonych z 520 kafli wykonanych ręcznie.

Ulica Mariacka

Perła Gdańska. Spacer po tej zacisznej, urokliwej uliczce jest obowiązkowy. Ulica prowadzi od Kościoła Mariackiego do długiego Pobrzeża, a zamyka ją średniowieczna Brama Mariacka. Wspaniałe przedproża wąskich kamienic ozdobione fantastycznymi w formie rzygaczami, zdobione rzeźbami ganki, piękna architektura kamieniczek – to ulica, która przypomina o świetności i bogactwie Gdańska w okresie Złotego Wieku. Dzisiaj na ul. Mariackiej kupić można najpiękniejsze, a także unikatowe okazy biżuterii z bursztynu, posłuchać muzyki, napić się dobrej kawy i …pooddychać klimatem dawnego Gdańska.

Bazylika Mariacka

Budowa Kościoła najświętszej Marii Panny trwała ponad półtora wieku i jest to najpotężniejsza budowla gotycka w Gdańsku oraz jedna z największych ceglanych świątyń na świecie. Jednorazowo pomieścić może nawet 25 tysięcy osób. W jej wnętrzu, wspartym na 27 filarach podziwiać można przepiękne dzieła sztuki średniowiecznej i barokowej, w tym epitafia, niesamowity ołtarz główny, stworzony przez mistrza Michała Schwarza z Augsburga, koszowy żyrandol z 1410 roku czy słynny XV-wieczny zegar astronomiczny Hansa Düringera – tzw. „teatr figur”. Oprócz bogactwa zabytkowych dzieł, kościół posiada także 82-metrową wieżę dzwonną, z której podziwiać można panoramę miasta.

Droga Królewska

Najpiękniejsza wizytówka Gdańska i serce Gdańska. Jej szlak prowadzi od Bramy Wyżynnej, przez Bramę Złotą, następnie Bramę Zieloną aż po Bramę Żuławską. To droga, którą przemieszczały się królewskie orszaki, a które podziwiali gdańscy mieszczanie z okien swych pięknych, średniowiecznych kamienic o imponujących fasadach. To tutaj znajduje się m.in. Fontanna Neptuna, władcy nadmorskiego miasta, ozdobiona w stylu rokokowym, usytuowana przed Dworem Artusa. To tutaj także w jednej z kamienic mieści się Dom Uphagena, w którym powstało Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. To tutaj także zobaczyć można najpiękniejszy rynek Gdańska – Długi Targ.

\